Den Země Kopřivnice 2016 – úvod

Vítej návštěvníků DNE ZEMĚ.

Pro tebe, je zde malý průlet časem nazpátek a důvod proč jsi vlastně tady!

První Den Země se zapsal do historie 22. dubna 1970, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa o zorganizování série environmentální protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. Výsledek byl úžasný. Nad 20 miliónů američanů všech společenských skupin se zapojili do totoho moderního společenského hnutí a započal společenský zlom. Veřejně se začalo upozorňovat na problémy s ovzduším, s kvalitou vody, na ničení půdy a lesů, na ubývání druhů, na práva nejen lidí a mnoho dalšího. Ale neskončilo to jen u slov, nastaly i činy!

Environmentální hnutí začalo veřejně bojovat za právo, které má každý znás,
za právo na čisté ovzduší, vodu, lesy, půdu. Za právo všech žívých organismů žít v čistném životním prostředí. Za právo zachovat a chránit přírodní zázraky i pro další generace proti nepříteli!

Kdo je ten nepřítel?

Na tuto otázku odpověděl Walt Kelly prvním plakátem Dne Země vůbec.

Píše se na něm: „Našli jsme nepřítele a on jsme My!

 

Upozorňuje na to, že ne všichni lidé si myslí, že máme právo na čisté životní prostředí, že naši domací mazlíčci mají svá práva, že lesy jsou potřeba k našemu životu, že odpadky patří do popelnic a ne do lesa, že znečišťovat řeky je špatné a mnoho dalšího.

S takovými lidmi se musí bojovat, ne však násilím, ale osvětou, vzděláním a oslavou Dne Země tak, aby i Ti neznalí pochopili, jak je je důležité poznávat krásy přírody a zachovávat je i pro další generace.

Člověk si neuvědomuje, jakou velkou má sílu. Krásně to vystihl Gabriel Laub (česko-polsko-německý esejista a aforista židovského původu), když pronesl: Síla miliónů je v nulách“!

Každý z nás je jedinečný a každý z nás má obrovskou sílu.

Dnes se do Dnů Země zapojuje celosvětově nad 192 států a přes 1 000 000 000 lidí. Pojďme se k nim připojit, nést jeho poselství a užít si společně tento největší světský svátek na Zemi vůbec.

 

S MÚ Kopřivnice a dalšími partnery jsme se rozhodli vytvořit pro Vás krásný Den Země, plný zábavy a ponaučení. Zemi máme jen jednu a má to smysl se o ní zajímat.

22. dubna v Sadu Dr. E. Beneše se na Vás těšíme.

Za Rozchodník, o.s.

Tomáš Kukuč

 

Partneři Dne Země:

 

ČRS MO Příborasekol KDKlogo koprivnice        EKO-KOM   Logo-Elektrowin-CMYK
ČSV   ddm kopřivnice    logo SLUMEKO   Mandala RADAMOK zdravé město